reoz
reoz
reoz
 

MAŁA PRACOWNIA BALSAMACYJNA


Mała Pracownia Balsamacyjna służy balsamowaniu zwłok. Jest właściwie bardziej kaplicą, aniżeli warsztatem. Zwiedzającym kojarzy się w pierwszym momencie ze szpitalną salą operacyjną. Jest tak dla tego, że centralne jej miejsce zajmuje nowoczesny stół sekcyjno-balsamatorski, otoczony ruchomymi szafkami i stolikami na narzędzia, stelażem z lampami, a także aparaturą do przetaczania krwi, perfuzji, oraz rejestrującą aktywność bioelektryczną mózgu, akcję serca i oddychania. Oczywiście, ten ostatni sprzęt nie jest używany w tradycyjnych mumifikacjach, dotyczących zwłok. Od jakiegoś czasu udostępniamy możliwość balsamowania żywych osób, co cieszy się dużym zainteresowaniem.

Podłoga jest utworzona z małych marmuru, w centralnym miejscu w jakim stoi stół sekcyjno-balsamatorki jest ułożony czarny okrąg i czerwono-niebieskie zdobienia o motywach egipskich. Od tego okręgu następnie odchodzą promienie w kolorach żółtym i czerwonym. Ściany zaś są bogato zdobione inskrypcjami hieroglificznymi, dokumentującymi protokoły balsamacyjne, procedury itp. Pod ścianami znajdują się długie szafki, na jakich blatach rozłożone są rozmaite narzędzia. Są to noże wszelakiej maści, toporki, piłki, dłuta, młotki, znajdują się również miseczki na wnętrzności, dzbany na płyny ustrojowe itd. Pod ścianą po zachodniej części, po obu stronach drzwi prowadzących na Korytarz Anubisa, stoją żelazne posągi Anubisa, patrona balsamatorów.

Anubis
Anubis
Anubis
Anubis

Proces balsamowania jest strzeżony tajemnicą zawodową, ponieważ w dzisiejszych czasach konkurencja potrafi być okrutna. Możemy powiedzieć jedynie, że istnieje wiele sposobów balsamowania. Zleceniodawca może sobie wybrać dowolny z nich, co nabiera w sumie znaczenia dopiero przy usługach balsamowania żywych. Jedną z najczęściej wybieranych procedur jest ta, gdzie jedną z czynności jest wyssanie narządów wewnętrznych przez odbyt za pomocą Wielkiego Świętego Ssaka. Kapłan dokonujący balsamacji nosi czarne szaty i rytualną maskę Anubisa.

Tak czy inaczej, po zakończeniu czynności, ma miejsce "okazanie", a więc klient przychodzi i podziwia nasze dzieło. Wówczas też wybiera sarkofag dla mumii. Oferujemy szklane sarkofagi, w jakich klient może podziwiać po wsze czasy twarz zabalsamowanego, którego pozostała część ciała pozostaje owinięta bandażami. Innymi propozycjami są drewniane sarkofagi owalne, w kształcie ciała, o zdobieniach tradycyjnych egipskich (z przedstawieniem twarzy, dłoni, nóg itd.), z inskrypcjami hieroglificznymi bądź w barwach narodowych (z obrysowaniem jedynie twarzy), albo bardziej nowoczesne formy, łącznie z wbudowanymi migającymi diodami w miejscu przedstawienia oczu, wysuwającym się o pełnych godzinach językiem, z ruchomymi dłońmi i odtwarzaczem mp3 (120 GB, kabel USB gratis). Tak przygotowany sarkofag, czy to stojący, czy leżący, klient następnie może sobie zabrać do domu i postawić np. koło kominka.

Pracownia Balsamacyjna umożliwia przejście do następujących pomieszczeń:
- Duża Pracownia Balsamacyjna
- Magazyn Balsamowni
- Korytarz Anubisa